طراحی وب سایت و موتور جستجو

سوال این نیست که وب سایت شما مجدداً طراحی سایت شده یا نه، در واقع فقط یک سوال ساده است که چه زمانی این کار انجام شده است. اکثر شرکت ها به نوعی هر دو سال یک بار طراحی مجدد به صورت کلی برای وب سایت خود در نظر می گیرند. بنابراین "چه زمانی" اغلب به معنی "حال حاضر" است! و مهم نیست که روند طراحی وب سایت شما در چه مرحله ای می باشد.مهم ترین چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که جستجو باید مرکز توجه در هر یک از مراحل روند انجام پروژه باشد.

چگونه می توان یک جستجو و بررسی به صورت طبیعی انجام داد؟ در اینجا چند نمونه برای شروع این کار به شما ارائه می کنم:

استفاده از زبان و پیامی که مطابق با ادراک کاربرانی که از خدمات و محصولات شما استفاده میکنند.

در اکثر موارد موتورهای جستجو هنوز بسیار تحت الفظی کار می کنند و واقعاً هوش معنایی نهفتهء بالایی دارند. محتوا و زبان که بازتابی بر راههای جستجوی کاربران دارد، برای شرایط رتبهء وب سایت و رنکینگ آن نیز تاثیر گذار می باشد. راهی که برای درک این زبان وجود دارد، تحقیق در مورد زبانها و بررسی و جستجوی کلمات کلیدی می باشد. همچنین با مطالعه و با علم به هدف وب سایت خود، قادر به درک آن خواهید بود. تاثیر زبان و کلمات کلیدی و راهنمایی در مورد اطلاعات داده شده در وب سایت و استراتژی محتوا از جمله جنبه های دیگر این راه می باشد.

خواندن فایل های گزارشات (بررسی و تجزیه و تحلیل گزارش ها)

اگر می خواهید بدانید که چه چیزی را در طراحی مجدد وب سایت از دست می دهید،نگاهی به آنچه در حال حاضر از ترافیک وب سایت خود و تصویری که از وب سایت شما در موتورهای جستجو و Conversion وب سایت شما بدست آمده بیاندازید. آیا با وجود کلماتی مانند "خرید"،"سفر"،"بانکداری" به وب سایت شما ترافیکی هدایت می شود؟ آیا موجب افزایش ترافیک وب سایت شما شده است؟ آیا بخشی از وب سایت خود که ترافیک بیشتری با کلمات کلیدی بلندتر دارد را مشاهده نموده اید؟ به احتمال زیاد خواهید دید که بعضی از بخشها ارزش های زیادی را برای شما حفظ کرده اند.

اجتناب از مسائل canonicalization در ایجاد آدرس URL

هنگامی که شماره تلفن شما تغییر می کند، شرکت شما باشد بر روی شماره قدیمی برای افرادی که به شمارهء قبلی شما تماس می گیرند، پیغامی مبنی بر اطلاع رسانی شماره های جدید ضبط نمایید. این یکی از تاثیرات 301 تغییر مسیر دائمی بر روی موتورهای جستجو می باشد – که آدرس URL قدیمی و بک لینک ها را به آدرس URL جدید منتقل می نماید. در این صورت موتورهای جستجو و وب سایت شما هر دو خرسند خواهند بود. مشکل canonicalization فقط هنگامی رخ می دهد که 302 تغییر مسیر به صورت دائم به صفحات منتقل شود. مثلاٌ دیده شده که مشتریان با چهار یا پنج طراحی مجدد برای یک صفحه از شش تا هشت تغییر مسیر ایجاد می کنند که هر کدام شامل مجموعه ای از لینک های ورودی هستند. اساساً این روش برای موتورهای جستجو برای تشخیص "آدرس های واقعی" مشکل ایجاد کرده و نمی توانند دقیقاً در صفحه لیست نتایج خود چه URL و بک لینک هایی از وب سایت شما نشان دهند. چگونه می خواهید آن را درست کنید؟ به نکته بعدی توجه نمایید.

راه اندازی یک طرح تغییر مسیر

در هر پروژه طراحی سایت به صورت مجدد، حداقل چند مطلب از محتوای وب سایت برداشته و تغییر پیدا می کند و همچنین URL آن مطلب نیز برداشته می شود. با استفاده از 301 تغییر مسیر برای اشاره به صفحات مشابه در وب سایت تان و یا نقشه سایت و همچنین صفحه اصلی و یا صفحه مرسوم 404، به موتورهای جستجو و کاربران خود کمک خواهید کرد. برای اینکه دریابید کدام URL از بین رفته و کجا مجدداً ایجاد شده است باید زمان صرف کرده و آن را در یک روز انجام دهید تا سریعتر تغییرات ایجاد شده انجام شود.

محتوایی که پشتیبان رتبه بندی وب سایت شماست، بدون ارزیابی و بررسی ریسک آن، اقدام به حذف آن ننمایید.

یک اشتباهی که غالباً دیده می شود هنگامی است که یک محتوا از مطالب وب سایت حذف می شود و هیچ جایگزینی برای مطالب و برای حمایت از رنکینگ وب سایت که قبلاً ایجاد شده در نظر گرفته نشود. قبل از دستکاری محتوای سایت، به یاد داشته باشید که چقدر بدست آوردن این رتبه برای وب سایت شما کار مشکلی بود. مطمئناً می دانید که رنکینگ در جهت ایجاد ترافیک بسیار پر اهمیت می باشد. بعد از آن می توانید برنامه برای تغییر محتوا و جایگزین محتوای جدید و یا عدم تغییر آن داشته باشید.

قبل از شروع برنامه ریزی،جستجو باید شامل دو چیز که یکی کسب و کار و دیگری نیازهای فنی باشد.

اگر جستجو ابتدا اولویت را توجه و ملاحظات و نیازها را در نظر نگیرد، بعداً و هنگام اتمام پروژه برای برنامه ریزی مجدد، 10 برابر سخت تر و گران تر خواهد شد.اطمینان حاصل فرمایید که در درون ساختار تیم طراحی وب سایت شما صدایی برای جستجو وجود دارد.

برای داشتن یک متخصص جستجو به عنوان بخشی از تیم طراحی وب سایت(و اجرای توصیه های آنها) و برای اطمینان از انتقال صحیح مطالب در طراحی سایت مجدد و روند انجام مجدد کارها و افزایش پتانسیل برای رشد و توسعه سایت اقدام نمایید.

مطالب بالا، بدون کمی استراتژی ذهنی در پس انجام پروژه، کاملاً بی فایده است. از تجربیات شرکت های ارائه دهندهء خدمات بهینه سازی وب سایت و کمک های منحصر به فرد و نیازها و اهداف آنها استفاده نمایید؛ این کار را بخشی از انتگرال روند طراح مجدد وب سایت خود قرار دهید. اینها تنها چند ملاحظه برای شروع مجدد طراحی وب سایت می باشد. می توانید آزادانه به این مطالب، ملاحظات خود را برای طراحی سایت و طراحی مجدد آن اضافه نمایید.

نظرات

رضا احمدی

11 آذر ۹۱ پاسخ

با تشکر از مقاله ی جالب شما

فاطمه رضایی

۱۳ آذر ۹۱ پاسخ

با نظر رضا موافقم. مقاله ی جالبی بود با تشکر

نظر خود را با ما در میان بگذارید